Nowoczesne kominki to świetne urządzenia do ogrzewania domu. Drewno zapewni Ci wyjątkową atmosferę i romantyczny nastrój.
Kominki na drewno – zalety i wady
Większość z nas, przed podjęciem decyzji o budowie kominka zastanawia się czy warto. Pomocne może okazać się przyjrzenie się wadom i zaletom takiego rozwiązania. W przypadku kominka, w którym będziemy palić drewnem główne zalety to:
- ekologiczne źródło ciepła, które jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu
- zapach drewna, który niesie się po domu i zapewnia odpowiedni klimat
- uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Kominek gwarantuje, że nigdy nie będzie nam zimno w domu (nawet jeśli zabraknie prądu czy gazu)
Oprócz walorów estetycznych warto zwrócić uwagę, że kominek na drewno jest po prostu opłacalny. Jest to najtańsze źródło ogrzewania domu. Według szacunków producentów wkładów kominkowych, przy założeniu, że dom ma wielkość 100 metrów kwadratowych, a okres ogrzewania wynosi 6 miesięcy to całkowity koszt ogrzewania wynosi około 1500-2000 złotych. Taka cena przemawia do osób, które myślą o zamontowaniu kominka ze względu na aspekt finansowy.
Jeśli chodzi o wady kominka na drewno, to są to głównie:
- aby było ciepło w pomieszczeniu, należy co jakiś czas dokładać drewno do kominka. Brak możliwości automatyzacji procesu, jak w przypadku pieców grzewczych
- konieczność stworzenia drewutni, która będzie magazynem na drewno potrzebne do palenia
- obowiązek sprzątania popiołu
- brak możliwości regulacji temperatury podczas palenia
Naturalna konwekcja powietrza
Powietrze w pokoju ogrzewa się od rozgrzanego kominka.Najpierw ogrzewa się warstwa powietrza położonego blisko kominka. Ogrzane powietrze rozszerza się, jego gęstość staje się mniejsza i unosi się ono do góry. Na jego miejsce wchodzi powietrze chłodne, które następnie
także się ogrzewa i unosi do góry. W pokoju odbywa się ciągła wędrówka prądów powietrza. Noszą one nazwę prądów konwekcyjnych, a samo zjawisko powstawania tych prądów nosi nazwę konwekcji.
Łatwa regulacja spalania
Sterowanie wyglądem ognia oraz temperaturą w pomieszczeniu, odbywa się poprzez zmianę ilość powietrza dostarczanego do paleniska. Za pomocą regulatora możesz kontrolować swój wymarzony kominek.
Maksymalnie długo czysta szyba
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej budowy komory spalania oraz kurtyny powietrznej, szkło w kominku zostaje bardzo długo czyste. To rzadka cecha, spotykana wyłącznie w najlepszych produktach.
Płaszcz wodny
Kominek oprócz pomieszczenia, w którym jest zamontowany może ogrzać jeszcze dodatkowe pokoje, podobnie jak centralne ogrzewanie. Ciepło do pomieszczeń dostarczane jest poprzez grzejniki lub podłogówkę podłączoną do piecyka.